Poradnik - Konrad Gruda

Przejdź do treści

Menu główne:

PORADNIK
Implanty
preferowaną masą wyciskową to masa silikonowa
• do każdego wycisku pod prace na implantach prosimy o załączenie informacji o rodzaju użytych implantów (producent, typ, szerokość platformy, długość śruby)
• przy pracach zespolonych na wielu implantach, transfery wyciskowe łączymy szybkopolimerem (patern-resine) lub zamawiamy klucz transferowy
• preferujemy wyciski pobrane na łyżkach otwartch jako docelowedo wykonania ostatecznej pracy. Przy łyżkach zamkniętych pracownia nie odpowiada za pasywność uzupełnienia w ustach pacjenta
Wyciski pod korony i mosty (preferujemy masy silikonowe)
Etapy wykonania wycisku:
1. Nasączamy nici retrakcyjne w retyscyplinie lub adrenalinie
2. Umieszczamy nici retrakcyjne w kieszonkach opracowanych filarów na minimum 5 min.
3. Przygotowujemy pierwszą warstwę masy (w przypadku mas silikonowych), w międzyczasie usuwamy nici i osuszamy filary sprężonym powietrzem.
4. Wyciskamy pierwszą dawkę silikonu precyzyjnego na szklaną płytkę w celu usunięcia niedomieszanej masy z kaniuli mieszającej.
5. Nakładamy za pomocą mieszadła lub strzykawki masę precyzyjną na filary, a następnie na wsześniej przygotowaną masę wypełniającą na łyżce wyciskowej i pobieramy wycisk.
Zasady doboru koloru:
1. Kolor dobieramy przy wyłączonej lampie stomatologicznej, przed szlifowaniem, ponieważ przesuszone zęby są jaśniejsze i nie widać warstw szkliwnych.
2. Jeśli jest możliwość najlepiej obejrzeć/dobrać kolor w świetle dziennym.
3. Warto pamiętać o neutralnym tle (brak pomadki/szminki, osłonięcie odzieży w ostrym kolorze, który może odbijać się kolorystyce zębów).
4. Dobór poziomu jasności -> najtrafniejszy jest pierwszy wybór, dokonany w kilka sekund, ponieważ oko bardzo szybko się męczy.
5. Dobór rodziny kolorów np. A to kolor tzw. ciepły. Zastosowanie 3 odcieni np. A2, A3, A3,5 -> wówczas można ocenić chromatyczność koloru (nasilenie barwy w trzech strefach zęba/korony).
6. Ocena koloru bazowego z zestawieniem środkowej części licówki z próbnika.
7. Ocena kolorystyki szyjki zęba.
8. Strefa szkliwna i jej elementy: poziom transparencji, opis opalizacji, opis efektów (charakteryzacja np. pęknięcia).
9. Opis faktury: gładka świecąca, satynowa, półsatynowa, matowa, słoje zrostowe itd.
Dokumentacja zdjęciowa
• Twarz
• Pełne łuki zębowe z widoczną girlandą dziąsłową i nasadą nosa (dzięki temu możemy ocenić przebieg linii pośrodkowej)
• Zdjęcie poszczególnego zęba z kolornikiem wybranym jako kolor bazowy
Próbnik przykładamy brzegiem do brzegu -> podczas fotografowania następuje odbicie światła pod tym samym kątem oraz ząb i próbnik są w tej samej płaszczyźnie. Powtarzamy sekwencję takiego zdjęcia z "ciemniejszym" kolorem.
• Fotografowanie szczegółów brzegu siecznego z kontrastem (ciemne tło)
• Przy wykonywaniu mostów w odcinku przednim (13-23) i rozleglejszych, sugerujemy skorzystanie z łuku twarzowego. Możemy udostępnić własne łuki.
Pracownia Techniki Dentystycznej
Konrad Gruda
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego